koncerty charytatywne dla LIBANU

3 wrz 2021

Mija rok od strasznego wybuchu w porcie, w Bejrucie, który zrujnował połowę miasta. Pomoc dla Libanu dociera z wielu stron, z Polski również. Ale wymiar strat jest ogromny.
Działający od wielu 10 lat duet Nadine Nassar sopran (Liban) i Anna Sikorzak-Olek harfa (Polska) wraca z koncertami po covidowej przerwie.
Tym razem proponujemy Państwu recitale DLA LIBANU w intencji zbierania środków na odbudowę zniszczonego wybuchem kościoła Eglise Saint-Joseph Des Peres Jesuites w Bejrucie. Kościół ten 200 lat temu budował polski misjonarz – Jezuita Maksymilian Ryłło. A teraz potrzeby są wielkie poczynając od elektryczności po witraże. Bardzo ucierpiało także Konserwatorium w Bejrucie. Tam też potrzebna jest każda pomoc, aby mogło działać jak dawniej.

Koncerty dla Libanu Nadine Nassar sopran  i  Anna Sikorzak-Olek harfa

26.09.  niedziela   Warszawa   godz. 13.00, Parafia p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju, Dzierżoniowska 7, 01-985 Warszawa

26.09.   niedziela  Warszawa   godz. 18.00, Parafia p.w. Św. Tomasza Apostoła, Ul. Dereniowa 12, 02-776   Warszawa

1.10. piątek    Warszawa     godz. 19.00, Siedziba Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, Morskie Oko 2, 02-511 Warszawa

NADINE NASSAR – czołowa sopranistka z Libanu.
W Warszawie ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod kierunkiem prof. Ewy Iżykowskiej a aktualnie kontynuuje pracę nad głosem z Zofią Witkowską, sopranistką z Warszawskiej Opery Kameralnej. Ze swym pierwszym koncertem solowym w Warszawie Nadine wystąpiła w kwietniu 2010 r. w „Pałacu Szustra” – siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. Od 2010 występuje na wielu międzynarodowych festiwalach, koncertach w Europie i na Bliskim Wschodzie. W lutym 2012 roku w Bejrucie Nadine wcieliła się w rolę Adiny w operze „Eliksir Miłości” G. Donizettiego. Przedstawienie zostało przygotowane przez Bejruckie Konserwatorium z udziałem Orkiestry Narodowej i wystawione pod patronatem Prezydenta Libanu. Nadine Nassar przygotowała partię solową w utworze, który został skomponowany przez Zada Moultaka i został wykonany 12 kwietnia 2012 r. na Festiwalu Irtijal, w Al Madina Theatre w Bejrucie. Zaś 19 kwietnia 2012 r. Nadine wykonała, wraz z kontratenorem Matteo el Khodr i orkiestrą kameralną, Stabat Mater w Kościele Kapucynów w Bejrucie. Od 2014 roku Nadine Nassar występuje systematycznie jako solistka z Narodową Orkiestrą Libanu.
Wspólnie z polską harfistką Anną Sikorzak-Olek dała wiele koncertów w Polsce (m.in. Pałac Stanisławowski w Warszawskich Łazienkach) i w Libanie (Baabda’s Serail 2012) i w St John-Marc Cathedral’s w Byblos (listopad 2014). Koncerty w Libanie były organizowane we współpracy z Ambasadą Polski w Bejrucie. Nadine Nassar miała rzadką i niezwykłą okazję koncertować w Warszawie i we Wrocławiu z zespołem dwudziestu harfistek z Wiktorska Harp Open, uczniów i uczennic Anny Sikorzak-Olek. Za swój wkład w propagowanie polskiej kultury w Libanie i innych krajach Nadine Nassar została odznaczona przez Ministra Kultury RP – Piotra Glińskiego honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Anna Sikorzak-Olek – Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych konkursach i kursach harfowych we Francji, Niemczech, Czechosłowacji i we Włoszech.
Od wielu lat prowadzi aktywną działalność koncertową jako solistka i kameralistka. Jako pierwsza na świecie wykonała i nagrała m.in. koncerty T. Paciorkiewicza, 3 koncerty P. Mossa : ”Espressoini Varianti”, „Remenances” i „Voyage” na dwie harfy i orkiestrę, M. Hertela „Primavera” i „Athos”, S. Moryty „Koncert na perkusję i harfę”, M. Ptaszyńskiej „Koncert na flet i harfę”, J. Maksymiuka „Muzyka na flet, harfę i orkiestrę”, B. Schaeffera „Koncert na harfę i orkiestrę”, M. Popławskiego „Morceau de Concert”, koncert na harfę elektryczną M. Małeckiego i A. Tansmana „Musique” na harfę i smyczki. Nagrała też archiwalnie dla Polskiego Radia koncerty: W. Lutosławskiego, M. Grandjany, J. F. Haendla, Th. Daniela Schlee, C. Debussy, A. Panufnika. Większość z tych nagrań ukazała się na płytach DUX, CPO, Albany Records i innych. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt płyt. Trzy płyty: „Polskie Koncerty Harfowe”, „Osjan” i „Dzieła St. Moryty” otrzymały nominacje do nagrody Fryderyki. Na stałe współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie. Nagrywała muzykę filmową, m. in. Z. Preisnera, P. Szymańskiego, M. Lorenca, M. Zielińskiego, W. Pawlika, P. Mykietyna i wielu innych.
Anna Sikorzak-Olek jest również pedagogiem. Zajmuje się promowaniem nauczania początkowego na harfie celtyckiej w Polsce. Założyła w 2009 roku Stowarzyszenie „Harfa Dzieciom” i zespół harf dziecięcych ”Wiktorska Harps Open”. Wydaje utwory na harfę polskich kompozytorów w założonym przez siebie wydawnictwie nutowym POLSKA MUZYKA HARFOWA. Należy do Polskiego Towarzystwa Harfowego i do Stowarzyszenia „Fides et Ratio”.
Od wielu lat współpracuje z libańską sopranistką Nadine Nassar koncertując w Polsce , Libanie i w Paryżu. Towarzyszyła Nadine Nassar w nagraniu wzruszającej płyty p.t. Li Bejrut w Studio S2 w Warszawie. Nagrania recitalu sopranu z harfą dokonał Zbigniew Kusiak a premiera płyty miała miejsce w Libanie w 2019 roku.

Ostatnio dodane

Pin It on Pinterest